Świąteczne klimaty czyli Święta dla każdego

Święta to czas rodziny, bliskości, mikołajowych prezentów – my piszemy o tym wszystkim

Bez kategorii

Czy Święty Mikołaj istnieje? Postać Mikołaja kiedyś i dziś

czy święty mikołaj istnieje?

Dzisiaj postać Świętego Mikołaja jest znana niemal każdemu dziecku na świecie. Maluchy co roku piszą listy do Świętego Mikołaja, oczekując, że otrzymają od niego prezenty, których sobie zażyczyły. Jak jednak powstała postać Mikołaja? Kto był jej pierwowzorem?

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Dzisiaj na tak postawione pytanie odpowiedź wydaje się jasna – Święty Mikołaj mieszka w Laponii. Jak się jednak okazuje, nie zawsze było to tak oczywiste. Pierwowzorem postaci staruszka rozdającego prezenty był Mikołaj z Miry, który pełnił funkcję biskupa na początku pierwszego tysiąclecia. Według przekazów był to dobrotliwy człowiek, który szczególnie ukochał dzieci. Rozdawał im prezenty i to nie tylko w Święta.

Wiersze o Świętym Mikołaju i Coca-Cola

Mira, z której pochodził biskup Mikołaj, leży an terenie ciepłej Turcji. Skąd zatem gruby strój Mikołaja, czapka i wioska w mroźnej Laponii? Budowanie takiego wizerunku Świętego Mikołaja rozpoczęło się ok. 200 lat temu. Powstawały wtedy pierwsze wiersze o Świętym Mikołaju, które przedstawiały go inaczej niż dotychczas. Prawdziwa rewolucja miała natomiast miejsce na początku XX wieku, kiedy to Coca-Cola całkowicie zmieniła image Mikołaja. Koncern przedstawił Gwiazdora jako miłego staruszka w czerwonym stroju, siedzącego w saniach ciągniętych przez renifery. Od tego czasu niemal każda książka, bajka, czy film o Świętym Mikołaju przedstawiają go właśnie w ten sposób.

Wizyta u Mikołaja

Święty Mikołaj to postać legendarna, która jednak jest mocno wzorowana na prawdziwym człowieku. Poczciwy starzec z brodą stał się symbolem miłości do dzieci, dobra i szczodrości, stąd też nie dziwi powszechna sympatia wobec tej postaci. Rodzice często razem z dziećmi piszą listy do Świętego Mikołaja, uznając to za miłą tradycję bożonarodzeniową. Co ciekawe, kontakt z Mikołajem nie musi jednak ograniczać się jedynie do listów. Istnieje również możliwość złożenia mu wizyty.

Pragnąć spotkania z Gwiazdorem, trzeba odwiedzić jego miejsce zamieszkania. Jak już wcześniej wspomniano, według legendy miejscem stałego pobytu Mikołaja jest dziś Laponia. Dlatego też na terenie tego regionu powstała wioska Świętego Mikołaja, w której dzieci mogą spotkać się ze swoim idolem, a także zobaczyć elfy i renifery. Ponadto, można również odwiedzić placówkę pocztową, z której wysyłane są listy od świętego Mikołaja. Jest to rzeczywisty urząd pocztowy, w którym każdy może nadać list lub też go stamtąd odebrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *