Świąteczne klimaty czyli Święta dla każdego

Święta to czas rodziny, bliskości, mikołajowych prezentów – my piszemy o tym wszystkim

Bez kategorii

Jaką choinkę wybrać na święta – żywą czy sztuczną? 

jaka choinka na święta jodła?

Jaka choinka na Boże Narodzenie – świerk czy jodła?

Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Wielu z nas już na kilka tygodni przed świętami zastanawia się, jaką choinkę kupić ‒ sztuczną czy naturalną? Jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań? Zachęcamy do lektury!

1. Choinka naturalna

Choinka naturalna wprowadza wyjątkowy nastrój i sprawia, że w całym domu pachnie lasem. To zdecydowanie bardzo duża zaleta takich drzewek.

Warto tutaj też podkreślić, że kupując drzewko nie musimy martwić się o to, że niszczymy lasy ‒ zalecane jest, aby w lasach regularnie wycinać pewną liczbę drzew. Ponadto, wiele choinek pochodzi ze specjalnych plantacji.

Czy naturalna choinka ma jakieś wady? Tutaj wymienić możemy jedynie fakt, że gubi igły i dla niektórych osób jest to nieco uciążliwe.

Wśród żywych drzewek największa popularnością cieszą się świerk srebrny, świerk pospolity, jodła kaukaska oraz sosna pospolita.

2. Choinka sztuczna

Kupując sztuczną choinkę rezygnujemy z niepowtarzalnego zapachu lasu w naszym domu. To pierwszy minus ważny dla osób, które cenią sobie bliskość natury.

Czy choinki sztuczne są ekologiczne? Niekoniecznie. Już sam proces produkcji takich drzewek jest szkodliwy dla środowiska ‒ w procesie wykorzystywane są gaz i ropa naftowa, ponadto emitowana jest duża ilość dwutlenku węgla.To nie koniec, po kilku latach nasze sztuczne drzewko zmarnieje, trafi na wysypisko śmieci, a jego rozkład będzie trwał setki lat.

Zaletą choinki sztucznej jest to, że możemy ustawić ją w dowolnym miejscu w domu ‒ w przypadku choinki żywej odradza się niektóre z miejsc, na przykład przy kominku bądź przy grzejniku. Warto tutaj wspomnieć, że choinkom sztucznym nie możemy odmówić walorów estetycznych, takie choinki mają regularny kształt, a ich igły do złudzenia przypominają naturalne.

Podsumowanie

Zarówno choinki sztuczne, jak i naturalne mają swoje wady i zalety. Naturalna choinka jest ekologiczna i sprawi, że w całym domu zapanuje piękny zapach, nie będziemy jej jednak mogli ustawić w pobliżu źródeł ciepła. Sztuczna choinka jest szkodliwa dla środowiska, można jednak ustawić ją w dowolnym miejscu i nie trzeba sprzątać opadających igieł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *