Świąteczne klimaty czyli Święta dla każdego

Święta to czas rodziny, bliskości, mikołajowych prezentów – my piszemy o tym wszystkim

Święta

Legenda o świętym Mikołaju

Legenda o świętym Mikołaju

Trudno byłoby dzisiaj znaleźć kogokolwiek, kto nie zna postaci świętego Mikołaja. W różnych częściach świata jest on przedstawiany pod różnymi imionami, nieco inne są również relacje dotyczące miejsca jego zamieszkania, czy zadań, jakie ma w dzisiejszych czasach. Wszędzie jednak Mikołaj, któremu zwykle towarzyszą elfy, rozdaje prezenty grzecznym dzieciom.

Św Mikołaj jako postać kultury masowej

Pomimo iż pierwowzorem dzisiejszego Mikołaja jest chrześcijański święty Mikołaj z Miry, obecnie postać ta przede wszystkim jest symbolem kultury masowej. Nie powinno więc dziwić, że aktualny opis świętego mikołaja został rozpropagowany przez jedną z największych korporacji na świecie, jaką jest Coca-Cola. Filmy o świętym Mikołaju, stanowiące reklamę Coca-Coli, zyskały już miano legendarnych, pojawiając się regularnie w okresie świątecznym od 1930 roku.

Dzisiaj w każdej galerii handlowej, sklepie, a także na ulicach, w okresie świątecznym pojawiają się setki mikołajów. Tym, co ich łączy jest strój świętego Mikołaja, który niemal na całym świecie wygląda tak samo. Składa się z szerokich czerwonych spodni, płaszcza w takim samym kolorze oraz czerwonej czapki z białym pomponem. Ponadto, nieodłącznym atrybutem Mikołaja jest długa, biała broda.

Święty Mikołaj w różnych rejonach świata

Warto zauważyć, że według mieszkańców różnych części świata gdzie indziej mieści się dom świętego Mikołaja. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie gdzie mieszka Mikołaj, jest Laponia, jednak według wielu mieszkańców Ameryki Północnej osiadł on w Kanadzie, natomiast Rosjanie odnajdują go na Syberii. W wielu tych lokalizacjach znajdują się oficjalne placówki pocztowe przyjmujące listy do św Mikołaja. W odpowiedzi na niektóre z listów, pracownicy poczty wysyłają życzenia mikołajkowe dla dzieci, a czasami nawet prezenty świąteczne.

Co ciekawe, nie wszędzie święty Mikołaj jest nazywany tak samo. W niektórych częściach świata prezenty rozdaje Gwiazdor, a np. w Rosji jest to Dziadek Mróz. Często za nazewnictwo przyjaznego staruszka z brodą odpowiada najpopularniejszy w danym kraju film o Mikołaju.

6 grudnia czy Boże Narodzenie?

Święty Mikołaj z Laponii zwykle przybywa do Polski 6 grudnia, aby w swoje imieniny rozdawać prezenty grzecznym dzieciom. W wielu miejscach na świecie list do świętego Mikołaja wysyła się dopiero przed samymi świętami Bożego Narodzenia. Tak jest chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie Mikołaj przynosi prezenty pod choinkę dla dzieci.

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu. Pod choinkę prezenty świąteczne przynoszą Aniołki, Gwiazdor, a czasem Gwiazdka. Coraz częściej jednak jest to również święty Mikołaj. Jednak jak już wcześniej wspomniano, w Polsce bardzo silna jest tradycja rozdawania prezentów na mikołaja. Tym samym w wielu regionach naszego kraju św Mikołaj pojawia się w ciągu roku dwukrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *