Świąteczne klimaty czyli Święta dla każdego

Święta to czas rodziny, bliskości, mikołajowych prezentów – my piszemy o tym wszystkim

Bez kategorii

Legendy o Świętym Mikołaju

TOP 3 – Legendy o Mikołaju, których nie znasz!

Legendy o Świętym Mikołaju

Na temat tak lubianego przez wszystkich Świętego krąży wiele legend. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze. Zachęcamy do lektury!

Święty Mikołaj – najpopularniejsze legendy

Mikołaj to jeden z ulubionych Świętych najmłodszych, jak i nieco starszych. Warto podkreślić, że na temat Mikołaja krąży wiele ciekawych legend , które wielu osobom nie są znane, służymy pomocą i przedstawiamy trzy najpopularniejsze.

1. Trzy córki

Gdy nasz Święty był jeszcze młodzieńcem, mieszkał obok bardzo bogatego człowieka – mężczyzny, który często kpił z pobożności Mikołaja. Ów mężczyzna na skutek różnych wydarzeń nie tylko stracił swój majątek, ale też popadł w skrajną biedę. Był tak biedny, że jedynym ratunkiem dla niego było sprzedanie trzech córek do domu publicznego – żadna z kobiet nie mogła nawet marzyć o zamążpójściu bez stosownego posagu.

Mikołaj postanowił pomóc sąsiadowi i jego rodzinie. Pod osłoną nocy podrzucał woreczki z pieniędzmi – po jednym dla każdej córki. W niektórych źródłach znajduje się informacja, że wrzucał pieniądze przez okno, w innych, że przez komin. Dobroć Mikołaja uratowała trzy kobiety od tragicznego losu.

2. Stratelatis

Kolejna legenda o Świętym dotyczy oficerów i pochodzi z VI wieku . Znajdziemy informacje o tym, jak to Święty Mikołaj podczas zamieszek w Andriake w pobliżu Miry, uratował życie trzem skazanym na śmierć żołnierzom. W ostatniej chwili udowodnił niewinność mężczyzn i uchronił ich od tragicznego losu.

Po całym wydarzeniu zaprosił trzech dowodzących wyprawą oficerów ‒ Nepotianosa, Ursosa i Herpyliona do pałacu biskupiego. Niestety, po powrocie z wyprawy oficerowie zostali oskarżeni przez prefekta Ablabiosa o nadużycia. W modlitwie zwrócili się o pomoc do Mikołaja, który ukazał się we śnie Konstantynowi oraz  Ablabiosowi i przekonał ich o niewinności mężczyzn, a tym samym ocalił ich od śmierci.

3. Żeglarze i zboże

Kolejna legenda opowiada o tym, jak żeglarze znajdujący się na statku, który zaczął tonąć zaczęli wzywać pomocy Świętego. Mikołaj pojawił się na statku – uciszył sztorm, wydobył statek spod wody i uratował życie wielu osób.

Święty Mikołaj do dziś jest bardzo popularny i to nie tylko wśród najmłodszych, ale również nieco starszych. To patron żeglarzy, żołnierzy, panien na wydaniu, ale również piekarzy, uczniów i studentów, rolników, piekarzy czy młynarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *