Świąteczne klimaty czyli Święta dla każdego

Święta to czas rodziny, bliskości, mikołajowych prezentów – my piszemy o tym wszystkim

Bez kategorii

Popularne tradycje bożonarodzeniowe

Atmosferę Bożego Narodzenia zwykle wyczuwa się już kilka tygodni przed nadejściem Świąt. Jest to szczególny czas nie tylko dla dzieci, które oczekują Świętego Mikołaja, ale także dla dorosłych, gdyż wszyscy powinni w tym okresie przeżywać serdeczne i radosne chwile. Zatem co wyróżnia gwiazdkę od innych świąt?

popularne tradycje bożonarodzeniowe

Tradycje podczas Świąt Bożego Narodzenia

Tradycje bożonarodzeniowe są większości ludzi bardzo dobrze znane, ale warto krótko wspomnieć choćby o tych najważniejszych. Jedną z podstawowych tradycji bożonarodzeniowych są potrawy wigilijne oraz przypisywanie im różnych znaczeń. Na wigilijnym stole powinno znajdować się 12 potraw:

 • barszcz czerwony z uszkami,

 • zupa grzybowa,

 • kapusta z grochem,

 • karp,

 • śledź,

 • pierogi z kapustą i grzybami,

 • kompot z suszu,

 • kluski z makiem,

 • makowiec,

 • kutia,

 • piernik,

 • chleb.

Kolejna tradycja bożonarodzeniowa cieszy zwłaszcza dzieci, ponieważ są to wyczekiwane prezenty od Mikołaja, który przynosi je pod choinkę. Jednak prezent na święta to także zupełnie naturalna rzecz w gronie dorosłych. Kolejna tradycja bożonarodzeniowa jest ściśle powiązana z omawianym właśnie zwyczajem i też dotyczy najmłodszych pokoleń.

Jest to bowiem list lub pocztówka do Świętego Mikołaja. Listy wysyłane są co roku przez dzieci na adres Św Mikołaja w Laponii, a na nich znajduje się oczywiście lista oczekiwanych prezentów, życzenia do Świętego Mikołaja, a nierzadko naklejone są również zdjęcia Mikołaja. Dzieci mające zrobić to po raz pierwszy, nie wiedzą prawdopodobnie, jak napisać list do Św Mikołaja, jednak w takiej sytuacji z pomocą przychodzą rodzice lub inne dorosłe osoby.

Zawód Święty Mikołaj

Święty Mikołaj z Laponii to niewątpliwie największa atrakcja bożonarodzeniowa, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nosi on także inne imiona, jak np. Gwiazdor czy Dziadek Mróz. Nazwy te pojawiają się w różnych regionach Polski, jednak głównie występują w innych częściach globu. W Polsce jednak zwykle jest mowa o Świętym Mikołaju.

Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszą się renifery Mikołaja. Właściwie uznać je można za tradycję bożonarodzeniową, ponieważ ich figurki, czy też przypominające je maskotki są w okresie świąt wszechobecne. Dużą rozpoznawalność ma również sam strój Mikołaja. Już z daleka można bowiem dostrzec ten charakterystyczny ubiór Gwiazdora, przede wszystkim dzięki czerwonej barwie z dodatkami w kolorze białym.

Gdzie znajduje się dom Św Mikołaja, każdy pewnie wie, ponieważ po usłyszeniu nazwy Laponia na myśl przychodzi tylko jedno skojarzenie – Świętego Mikołaja właśnie. Dlaczego? Jest to bowiem znana wszystkim kraina Świętego Mikołaja. Jak widać, okres bożonarodzeniowy to czas, któremu nie może się równać żaden inny.

źródło: https://www.listymikolaja.pl/zapomniane-tradycje-bozonarodzeniowe-czyli-jak-swi.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *