Świąteczne klimaty czyli Święta dla każdego

Święta to czas rodziny, bliskości, mikołajowych prezentów – my piszemy o tym wszystkim

Bez kategorii

Święty Mikołaj dawniej i dziś

święty mikołaj dawniej i dziś

Święty Mikołaj to postać, która wywołuje uśmiech na twarzy najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Mikołaj należy do bardzo popularnych postaci i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek zmieniło się w tej kwestii. Co warto wiedzieć na temat tak lubianej przez wszystkich postaci?

Kim jest Mikołaj z Miry?

Mikołaj urodził się w ok. 270 roku w Licji w chrześcijańskiej rodzinie. Był jedynakiem i miał zamożnych rodziców. Był dzieckiem bardzo wyczekiwanym – małżeństwo, mimo gorących modlitw i często składanej jałmużny, nie mogło doczekać się potomstwa. W końcu pojawił się na świecie upragniony potomek.
Zgodnie z dostępnymi źródłami, Mikołaj był zdolnym dzieckiem i już od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością oraz troską o los najbiedniejszych. Po śmierci rodziców cały majątek, który po nich odziedziczył rozdał ubogim.

Stan kapłański

Mikołaj przyjął święcenia kapłańskie, pojawia się informacja, że jako ksiądz odbył pielgrzymkę do Jerozolimy. Po powrocie z pielgrzymki Mikołaj zapragnął samotności i postanowił oddać się życiu monastycznemu. Zrezygnował jednak ze wstąpienia do klasztoru – źródła wskazują, że za sprawą objawienia Boskiego, w którym usłyszał, aby udał się do Miry. Mikołaj postąpił, tak jak usłyszał w objawieniu i udał się do Miry Licyjskiej.

W tym samym czasie w Mirze zmarł arcybiskup Jan i wierni gorąco modlili się o godnego następcę. Niestety, nie mogli dojść między sobą do porozumienia w kwestii wyboru osoby, która godnie sprawowałaby tę funkcję. W końcu uzgodniono, że biskupem zostanie duchowny, który kolejnego dnia najwcześniej przybędzie do Miry. Oczywiście jako pierwszy przybył Mikołaj, został on okrzyknięty biskupem Miry i doskonale sprawdzał się w tej roli.

Postać Świętego Mikołaja

Z postacią Świętego Mikołaja związanych jest wiele legend, między innymi legenda o trzech córkach zubożałego szlachcica, które ocalił od sprzedania do domu publicznego i wiele, wiele innych.
Mikołaj zmarł jako siedemdziesięcioletni staruszek. Nie jest znana dokładna data śmierci mikołaja, ale przyjmuje się, że zmarł 6 grudnia, w latach 345-352.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *